Podpořte mě a mého zakrslého králíčk Maxe a hlasujte pro >Reddies< ZDE !!

Jak poznat lež :)

28. října 2012 v 18:15 | >Tess< |  Ostatní
Víte, jak odhalit lež nebo neupřímnost? Zjistit to můžete i bez detektoru lži - postačí umět číst z řeči těla. Zjistěte, jak na to!

Jak říká známé rčení, lež má krátké nohy - a každá naše lež, ať už velká či malá může být prozrazena našim vlastním tělem.

Jedním z největších odborníků na odhalování lži je americký profesor Paul Ekman. Odhalováním lží se zabývá již od osmdesátých let minulého století, kdy poprvé kvalifikoval tzv. mikrovýrazy. Jedná se o gesta, která mohou trvat jen zlomek sekundy, ale průkazně lež odhalují.A jak mikrovýrazy fungují? Každá lež je provázena mnoha emocemi. I když se lhář snaží své emoce nedávat najevo, téměř nikdo neumí emoce skrýt tak, aby se neprojevily v nějakém mikrovýrazu (nejlépe to dělají tzv. bájiví lháři, kteří své lži věří).

Schopnosti Paula Ekmana inspirovaly i seriálové tvůrce, kteří natočili divácky úspěšný seriál Lie to me (česky Anatomie lži). Ekman byl tvůrcům odborným poradcem a dohlížel na to, aby bylo vše interpretováno správně. Ekman vydal taktéž několik knih a pořádá i odborné semináře pro veřejnost.

Co může prozradit lež?

  • Pohled - Pohled je jednou z prvních věcí, která může prozradit lež. Pokud při mluvení pohled směřuje doleva a nahoru, znamená to, že člověk používá vizuální paměť, že čerpá ze vzpomínek a využívá k tomu svoji levou mozkovou hemisféru. Pohled doprava značí využití fantazie - pravé mozkové hemisféry. Pokud Vám někdo odpovídá na otázku a dívá se přitom doprava, může se jednat o lež.

Lhaní může prozradit i snaha o minimální vizuální kontakt - lhář se totiž opět bojí, aby nebyl svým pohledem prozrazen.

  • Ústa - Při lhaní se lidé často dotýkají svých úst rukou, koušou si rty nebo hlasitě polykají.

  • Gesta - Lháři se snaží snížit svoji gestikulaci, aby nevyšlo najevo, že lžou.

  • Hlas - Snížení tempa řeči, změna tónu hlasu je rovněž důležitým příznakem lhaní.
Zdroj: zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 raspberry raspberry | Web | 30. října 2012 v 18:05 | Reagovat

Věděla jsem jenom o tom pohledu doprava, jednou o tom psali v Bravíčku. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama